Reinier adviseert nationale en internationale bedrijven
reinier.russell@russell.nl +31 20 301 55 55In het tweede kwartaal van 2022 zijn er weer een aantal veranderingen in wet- en regelgeving. In deze blog vindt u de belangrijkste wijzigingen voor ondernemers en werkgevers.
Per 1 juli wijzigen weer de bedragen voor het wettelijk minimumloon en minimum jeugdloon. Ook attenderen wij u graag op een aantal belangrijke veranderingen in het arbeidsrecht per 1 augustus. Namelijk een uitbreiding van de informatieplicht voor werkgevers en wijzigingen in de regelingen voor scholing en nevenwerkzaamheden. Deze veranderingen zijn vooral van belang voor de standaard arbeidsovereenkomsten die u gebruikt en contracten die u sluit met nieuwe werknemers. Per 2 augustus wordt een deel van het ouderschapsverlof betaald verlof.
Makelaars moeten gaan werken met een automatisch biedlogbok. Hierin worden alle biedingen op een woning vastgelegd. Dit logboek is bestemd voor de verkoper. Twijfelt een kandidaat-koper of het koopproces eerlijk verloopt, dan heeft deze recht op een geanonimiseerde versie van het logboek. Dit alles wordt in eerste instantie geregeld via de eigen gedragscodes van makelaars. Mocht dit onvoldoende werken, dan zal dit worden omgezet in wetgeving.
In woningen moet per 1 juli op iedere verdieping een rookmelder hangen. Bij huurwoningen is de verhuurder hiervoor verantwoordelijk. Vervanging van de batterijen is voor rekening van de huurder, tenzij partijen anders afspreken.
Grote bedrijven moeten vanaf 1 juli facturen van mkb en zpp’ers binnen 30 dagen voldoen. Zij mogen niet meer een langere termijn overeenkomen.
Verkopers van slimme apparaten en streamingdiensten zijn per 27 april 2022 verplicht beveiligings- en software-updates te leveren. Het is mogelijk deze verplichting uit te sluiten als de klant daarmee uitdrukkelijk instemt. Dit kan niet doordat u in de algemene voorwaarden meldt dat u geen updates levert.
Indien een klant digitale goederen kan krijgen in ruil voor persoonsgegevens, heeft deze vanaf 27 april 2022 dezelfde rechten alsof hij met geld betaald zou hebben. Dan gaat het bijvoorbeeld om recht op herstel of vervanging indien het product niet goed werkt. Na ontbinding van de overeenkomst mag de handelaar andere gegevens die deze van de consument heeft gekregen niet langer gebruiken. Ook moet hij deze gegevens op verzoek kosteloos aan de consument verstrekken.
De termijn waarin de bewijslast bij een gebrekkig product rust op de verkoper is per 27 april verlengd van 6 maanden naar 1 jaar na verkoop. Gaat een product binnen deze periode kapot? Dan geldt als uitgangspunt dat het product gebrekkig is. De verkoper moet dan zorgen voor herstel, vervanging of de klant geld teruggeven. Dit geldt ook voor tweedehandsgoederen.
Biedt u producten met korting aan? Dan moet dit sinds 28 mei 2022 een echte korting zijn en mag deze niet misleidend zijn. De “van”-prijs moet daarom de laagste zijn uit de 30 dagen voorafgaand aan de kortingsactie. Het is dus niet meer toegestaan om voor een paar dagen fors de prijs te verhogen en dat bedrag als “van”-prijs te gebruiken, zodat het lijkt alsof er veel meer korting wordt gegeven dan het geval is. De regel geldt niet voor:
Ook zijn op 28 mei 2022 de maximale boetes op het gebruik van oneerlijke handelspraktijken aanzienlijk verhoogd. Dat was 1% van de jaaromzet tot een maximum van € 900.000. Dit is nu 4% van de omzet. Gaat het om activiteiten die op de zwarte lijst van misleidende en agressieve handelspraktijken staan, dan kan het zelfs 10% van de omzet zijn. Een maximum bedrag is er niet meer. Dat is er alleen als de hoogte van de omzet niet bekend is: € 2.000.000.
Onder dergelijke oneerlijke praktijken valt voortaan ook het plaatsen of laten plaatsen van valse consumentenbeoordelingen. Handelaren mogen beoordelingen pas plaatsen nadat zij deze hebben gecontroleerd op hun echtheid. Daarnaast moeten zij uitdrukkelijk aangeven wanneer producten hoger geplaatst zijn op een website omdat daarvoor betaald is.
Heeft u vragen over de komende wijzigingen voor ondernemers en werkgevers of zoekt u juridische ondersteuning en advies bij een geschil? Neem dan contact met ons op:
De werknemer heeft recht op informatie over zijn arbeidsvoorwaarden. Welke gegevens vallen hieronder? En wanneer en hoe moet de werknemer deze informatie krijgen?
In deze coronatijd krijgt (vrijwel) iedereen te maken met thuiswerken. Maar kan een werknemer – ook na de coronatijd – thuiswerken afdwingen? Het ‘Wetsvoorstel Werken waar je wilt’ verstevigt het recht van de werknemer om zijn werkplek te kiezen.
Slaat uw bedrijf persoonsgegevens van EU-burgers op buiten de EU? Ook dan moet u voldoen aan de Europese privacyregels, de AVG. Ook als iemand anders voor u de gegevens verwerkt. Hoe regelt u dit?
Vanaf 1 juni 2022 gelden nieuwe regels voor distributieovereenkomsten. Wat zijn de belangrijkste wijzigingen voor leveranciers en distributeurs?
Per 1 augustus 2022 gelden er nieuwe regels voor de verplichte scholing van werknemers. Welke maatregelen moeten werkgevers nemen om te voldoen aan de nieuwe regeling?
Werkgevers mogen niet langer zonder reden nevenwerkzaamheden van werknemers verbieden. Maar wat kunt u als werkgever nog wel doen om te voorkomen dat uw bedrijf of de werknemer in de problemen komt doordat deze nog een andere baan neemt?