Jan Dop

partner

Jan is advocaat arbeidsrecht en ondernemingsrecht

jan.dop@russell.nl
+31 20 301 55 55

Geen pre-pack als doorstart wordt uitgesteld

Publicatiedatum 21 november 2017

Bij een pre-packconstructie geldt de regeling van overgang van onderneming en moet het nieuwe bedrijf het personeel overnemen. Bij een doorstart na faillissement geldt dit niet. Hoe ver mag je een doorstart voorbereiden zonder dat sprake is van pre-pack? Verrassende uitspraak: hoe een onderneming niet onder een pre-packconstructie valt en de nieuwe organisatie het personeel niet hoeft over te nemen.

herplaatsing

Pre-pack = overgang van onderneming

Een bedrijf uit Enkhuizen dat doodskisten produceert verkeerde afgelopen zomer in financieel zwaar weer. Zo zwaar zelfs, dat het bedrijf aanstuurde op een pre-packconstructie waarbij een deel van het personeel op straat zou belanden. Op de dag dat de “stille bewindvoerder” wordt aangesteld die de pre-pack zou voorbereiden, oordeelt het Europese Hof dat een doorstart door middel van een pre-pack (ook wel ‘flitsfaillissement’) een overgang van onderneming inhoudt. Dit betekent dat werknemers bij een pre-pack automatisch mee over gaan naar de nieuwe organisatie met behoud van hun arbeidsvoorwaarden, dit in tegenstelling tot wat bij doorstart na faillissement gebruikelijk is.

Overname door Belgisch bedrijf

Het doodskistenbedrijf vraagt vervolgens faillissement aan en de curator onderzoekt de mogelijkheid van een doorstart. Nog geen drie weken na het faillissement meldt het bedrijf dat het wordt overgenomen door een Belgische onderneming.

Doorstart of pre-pack?

De ontslagen werknemers starten daarop een procedure en stellen dat sprake is van een pre-packconstructie. Zij vermoeden dat de overname al een uitgemaakte zaak was voor de aanvraag van het faillissement en dat het faillissement dus niet was gericht op liquidatie van de onderneming, zoals het Europese Hof eist. Zo zou de curator, dezelfde persoon als de eerder benoemde “stille bewindvoerder”, niet in zijn gegaan op aanbiedingen van andere bedrijven die garandeerden dat het personeel overgenomen zou worden. Daarnaast is de ex-eigenaar operationeel directeur geworden en is de naam van het bedrijf hetzelfde gebleven.

De rechter oordeelt echter dat sprake is van een gewone doorstart na faillissement en niet van een pre-packconstructie. Hij ziet namelijk geen bewijs dat de overname van het bedrijf al tot in de puntjes geregeld was voordat het faillissement was uitgesproken. Bovendien is op de verkoop van de activa van het bedrijf extern toezicht geweest van de rechter-commissaris. Ook ziet de rechter geen misbruik van faillissement met als doel om goedkoop van het personeel af te komen. Het bedrijf is daadwerkelijk geliquideerd, wat het hoofddoel van een faillissement is.

Tot slot

Wie zich beroept op overgang van onderneming wegens pre-pack, zal het bestaan van een pre-packconstructie moeten bewijzen en dat is niet eenvoudig. Het is dus voor werkgevers nog steeds mogelijk om een doorstart gedeeltelijk voor te bereiden voordat het faillissement wordt uitgesproken.

Meer informatie

Wilt u meer weten over overgang van onderneming of doorstart na faillissement of heeft u andere vragen over arbeidsrecht? Neem dan contact met ons op:

    Bovenstaande gegevens verwerken wij met uw toestemming, u kunt uw toestemming altijd weer intrekken. Lees ook onze privacyverklaring.

    Gerelateerde publicaties

    Overgang van onderneming: Ook bij pre-pack!

    Ontslagbescherming voor werknemers; ook bij pre-pack! Wat betekent dit voor de praktijk?

    Lees meer

    Overgang van onderneming: Geldt de regeling ook bij faillissement?

    Bent u van plan om te fuseren, een (deel van een) bedrijf over te nemen of uw bedrijf te splitsen? Dan dient u rekening te houden met Europese regelgeving die werknemers beschermt in geval van overgang van onderneming. Deze keer in onze reeks over dit onderwerp: Geldt de regeling ook bij faillissement?

    Lees meer

    Overgang van onderneming: Vereisten

    Bent u van plan om te fuseren, een (deel van een) bedrijf over te nemen of uw bedrijf te splitsen? Dan dient u rekening te houden met Europese regelgeving die werknemers beschermt in geval van overgang van onderneming (Richtlijn 2001/23/EG). Russell Advocaten zal u in een reeks nieuwsflitsen inlichten over deze regelgeving en de gevolgen daarvan. Deze keer: de vereisten voor overgang van onderneming.

    Lees meer

    Wijziging of beëindiging van de aandelenregeling: is instemming van de ondernemingsraad vereist?

    De ondernemingsraad heeft instemmingsrecht bij vaststelling, wijziging of intrekking van een beloningssysteem. Is een wijziging van een aandelenregeling een wijziging van het beloningssysteem?

    Lees meer

    Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen aangenomen

    De Tweede Kamer heeft op 16 december 2025 de Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen aangenomen. Deze wet maakt het mogelijk om algemene vergaderingen volledig digitaal te houden. Wat betekent dit voor bestuurders en aandeelhouders van bv’s, nv’s en andere rechtspersonen?

    Lees meer

    Aansprakelijkheid bestuurders

    Wanneer is sprake van persoonlijke aansprakelijkheid van een bestuurder? Wat kan een bestuurder doen om deze te voorkomen?

    Lees meer