Reinier Russell

managing partner

Reinier adviseert nationale en internationale bedrijven

reinier.russell@russell.nl
+31 20 301 55 55

Jesper Nooij

Advocaat

Jesper is advocaat corporate litigation en governance

jesper.nooij@russell.nl
+31 20 301 55 55

Goed bestuur: Einde van het anonieme aandeel?

Publicatiedatum 24 april 2017

Een nieuw wetsvoorstel bevat vergaande maatregelen om een einde te maken aan de anonimiteit van aandeelhouders in niet-beursgenoteerde NV’s. Wat heeft dit voor gevolgen voor aandeelhouders en ondernemingen?

anoniem-aandeelhouder-social-media.2168e8

Aandelen aan toonder

NV’s kennen twee verschillende soorten aandelen: aandelen op naam en aandelen aan toonder. Aandelen aan toonder staan niet op naam van de aandeelhouder en zijn eenvoudig over te dragen aan ieder ander. Degene die het aandeel kan tonen (vandaar: “toonder”) wordt beschouwd als de eigenaar van het aandeel.

De anonimiteit van aandeelhouders en de vrije overdraagbaarheid van de aandelen maakt misbruik mogelijk, bijvoorbeeld in de vorm van belastingontduiking, witwassen en het financieren van terrorisme. De Wet identificatie toonderaandelen moet daar een einde aan gaan maken.

Het wetsvoorstel

Het wetsvoorstel maakt het mogelijk alle houders van aandelen aan toonder te identificeren, door de volgende maatregelen:

  • Houders van aandelen aan toonder moeten hun aandelen bij een zogenaamde intermediair (veelal een bank of beleggingsonderneming) in bewaring geven.
  • Aandelen die worden uitgegeven na de inwerkingtreding van het wetsvoorstel moeten ook in bewaring worden gegeven bij een intermediair.
  • De intermediairs zijn verplicht de gegevens van de aandeelhouders bij te houden.

Indien nodig, kunnen opsporingsinstanties de gegevens van de aandeelhouders opvragen bij de intermediair. Het voorstel brengt daarmee de regels voor deze aandelen aan toonder in niet-beursgenoteerde NV’s in overeenstemming met de regelgeving voor de handel in aandelen in beursvennootschappen.

Wanneer een aandeel aan toonder niet bij een intermediair in bewaring wordt gegeven, worden de rechten verbonden aan het aandeel (zoals het winst- en vergaderrecht) een jaar na inwerkingtreding van de wet opgeschort. De houder van het aandeel kan die rechten dan niet meer uitoefenen, totdat hij de aandelen in bewaring heeft gegeven.

Na twee jaar vervallen de niet in bewaring gegeven toonderaandelen. Houders van die aandelen verliezen hun aandeel in de onderneming. Zij verkrijgen in plaats daarvan een vordering op de consignatiekas bij de staat. Deze compensatie is gelijk aan de nominale waarde van het aandeel, die beduidend lager kan zijn dan de economische waarde. Ook kan door het vervallen van de toonderaandelen het uitstaande kapitaal van de vennootschap onder het minimum van EUR 45.000 komen.

De anonimiteit van de aandeelhouder

Dit is niet de eerste poging om de anonimiteit van de aandeelhouder in te perken. Het in 2015 voorgestelde Centraal aandeelhoudersregister is nog niet ingevoerd, maar in januari is het nieuw leven ingeblazen met een initiatiefwetsvoorstel. Wie er precies toegang krijgt tot het Centraal aandeelhoudersregister is nog niet bekend, maar de toelichting bij het voorstel noemt in ieder geval diverse overheidsdiensten (waaronder de belastingdienst) en notarissen.

Meer informatie

Russell Advocaten adviseert u graag over wat het wetsvoorstel concreet voor u betekent en welke stappen u moet ondernemen. Heeft u (een onderneming met) aandelen aan toonder? Dan is het belangrijk de ontwikkelingen in de gaten te houden. Wij houden u uiteraard graag op de hoogte! Neem contact met ons op:

    Bovenstaande gegevens verwerken wij met uw toestemming, u kunt uw toestemming altijd weer intrekken. Lees ook onze privacyverklaring.

    Gerelateerde publicaties

    Aandeel aan toonder wordt aandeel op naam

    Uiterlijk 31 december 2019 moeten niet-beursgenoteerde nv’s hun aandelen aan toonder omzetten naar aandelen op naam. Doen zij dit niet, dan worden deze aandelen per 1 januari 2020 van rechtswege aandelen op naam. Welke maatregelen moeten de nv en de aandeelhouders nemen? Wat zijn de gevolgen als u niets doet?

    Lees meer

    Wwft: problemen met bankrekeningen voor stichtingen en verenigingen

    Banken kunnen op grond van de Wet ter voorkoming van witwassen en financieren van terrorisme (Wwft) verplicht zijn een klant te weigeren of de relatie met de klant te beëindigen. Ook goede doelen kan dit overkomen. Wanneer mag een bank de relatie beëindigen? En moet een klant meewerken aan het onderzoek van een bank?

    Lees meer

    Wtmo: nieuwe transparantieregels voor giften aan non-profits

    De Wet transparantie en tegengaan ondermijning door maatschappelijke organisaties (Wtmo) legde enkele nieuwe verplichtingen op aan goede doelen. Het wetsvoorstel is echter op 24 maart 2026 door de Eerste Kamer verworpen.

    Lees meer

    Ontslag statutair bestuurder zonder goede reden: werkgever moet € 222.000 betalen

    De statutair bestuurder heeft minder ontslagbescherming, maar er moet wel een redelijke grond voor het ontslag aanwezig zijn. Anders moet de werkgever een billijke vergoeding betalen. Die kan hoog zijn, zo blijkt uit een recente uitspraak. Waarom moest de werkgever deze vergoeding betalen?

    Lees meer

    Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen aangenomen

    De Tweede Kamer heeft op 16 december 2025 de Wet digitale algemene vergadering privaatrechtelijke rechtspersonen aangenomen. Deze wet maakt het mogelijk om algemene vergaderingen volledig digitaal te houden. Wat betekent dit voor bestuurders en aandeelhouders van bv’s, nv’s en andere rechtspersonen?

    Lees meer

    Aansprakelijkheid bestuurders

    Wanneer is sprake van persoonlijke aansprakelijkheid van een bestuurder? Wat kan een bestuurder doen om deze te voorkomen?

    Lees meer