Reinier adviseert nationale en internationale bedrijven
reinier.russell@russell.nl +31 20 301 55 55Per 1 januari 2018 geldt de nieuwe Corporate Governance Code 2016. Dit heeft niet alleen gevolgen voor beursgenoteerde vennootschappen, maar voor alle vennootschappen. De principes gelden namelijk als regels voor goed ondernemingsbestuur in het algemeen. De belangrijkste wijzigingen zijn meer aandacht voor de waarde op lange termijn, integriteit, risicomanagement en de onafhankelijkheid van toezichthouders.

De Nederlandse Corporate Governance Code bevat principes en concrete bepalingen die de verhoudingen regelen tussen het bestuur, de raad van commissarissen en de algemene vergadering van aandeelhouders van een vennootschap. De Code is van toepassing op alle vennootschappen met statutaire zetel in Nederland waarvan aandelen of certificaten worden verhandeld op de beurs. In de praktijk gebruikt de rechtspraak de Code ook als maatstaf voor goed bestuur bij andere vennootschappen.
De Code is niet vastgelegd in afzonderlijke wet- of regelgeving, maar verankerd in de wet. In het artikel dat dit bepaalt staat dat er een gedragscode kan worden opgesteld waar bedrijven zich aan moeten houden. Zowel de Code 2003 (Code Tabaksblat) als de Code 2008 (Code Frijns) waren op deze manier aangewezen als gedragscode in het Vaststellingsbesluit. Dit geldt nu ook voor de code 2016.
De nieuwe Nederlandse Corporate Governance Code kent de volgende belangrijke wijzigingen:
Omdat de code werkt volgens het principe comply or explain dient u eventuele afwijkingen van de code te verantwoorden in uw jaarverslag. Heeft u vragen over de nieuwe Corporate Governance Code? Wilt u uw statuten aanpassen aan de Code? Wij helpen u daarbij graag. Neem contact met ons op:
Vandaag is de nieuwe Nederlandse Corporate Governance Code gepresenteerd. Wat betekent dit voor de organisatie en het bestuur van uw bedrijf?
Lawyers of the litigation team of Russell Advocaten have written the chapter on the Netherlands in the 2026 edition of the volume on Litigation & Dispute Resolution in the Global Legal Insights series. Do you want to know more about the benefits of litigating in the Netherlands? And the options the Dutch court system offers for settling international disputes?
De Europese Commissie streeft ernaar dat in 2027 een nieuwe Europese rechtspersoon beschikbaar komt: de EU Inc. Hoe werkt deze EU Inc.? Voor welke bedrijven is deze rechtsvorm geschikt?
In de zwarte lijst zijn in algemene voorwaarden voorkomende bedingen opgenomen die altijd als onredelijk bezwarend worden aangemerkt. Deze zijn dus per definitie vernietigbaar.
Een wijziging in de Arbowet verplicht werkgevers om sinds 1 juli 2026 de ondernemingsraad te raadplegen over het arbobeleid. Om welke onderwerpen gaat het? Welke andere rechten heeft de OR als het gaat om arbeidsomstandigheden?
Wat kunt u doen als u een conflict hebt met het VvE-bestuur of de VvE-beheerder? Bijvoorbeeld over achterstallig onderhoud of over de vraag of maatregelen voor verduurzaming niet te duur zijn?