Reinier Russell

managing partner

Reinier adviseert nationale en internationale bedrijven

reinier.russell@russell.nl
+31 20 301 55 55

Foodblog: Geheim van de chef of van het restaurant?

Publicatiedatum 23 maart 2017

De chef-kok vertrekt. Mag hij dan de “signature dish” waarvoor alle gastronomen komen meenemen? Komt een recept of het idee voor een gerecht toe aan het restaurant of aan de kok?

chef-social-media.5aed4d

Het is belangrijk dat restaurants en hun koks zich realiseren dat op receptuur en ideeën voor gerechten auteursrechten kunnen rusten. Maar aan wie komen deze rechten nu eigenlijk toe? Aan het restaurant of aan de kok?

Van het restaurant of van de chef?

Het auteursrecht op een recept of gerecht komt toe aan degene die het gerecht heeft bedacht en gemaakt. Dit geldt echter alleen voor recepten met “een eigen, oorspronkelijk karakter, dat het stempel van de maker draagt”, zoals bij de unieke “signature dish” van sterrenkoks en -restaurants.

Een eigen, oorspronkelijk karakter, dat het stempel van de maker draagt, zal bij de brasserie in de wijk en de snackbar op de hoek minder snel voorkomen. Een Italiaanse pizzabakker ving dan ook bot toen hij, nadat zijn contract eindigde, auteursrecht claimde op de recepten die hij had gegeven aan het restaurant. Volgens de rechter waren de lijstjes met ingrediënten die hij had gegeven niet onderscheidend genoeg. Dat zou anders kunnen zijn geweest als de gerechten een eigen specifieke bereidingswijze of opmaak hadden gehad.

Uitzondering op de regel

Op de regeling dat het auteursrecht toekomt aan de bedenker en maker van een recept of gerecht, bestaat een belangrijke uitzondering. Als het recept bedacht is in het kader van werkzaamheden in loondienst, komt het auteursrecht toe aan de werkgever. Een kok die in loondienst treedt en het auteursrecht op zijn recepten wil behouden zal dit dus moeten laten vastleggen in de arbeidsovereenkomst.

Maar hoe zit het wanneer de kok thuis in zijn vrije tijd recepten bedenkt, die hij vervolgens in de keuken van het restaurant perfectioneert? Of wanneer de chef op eigen naam en in eigen tijd een kookboek wil uitbrengen?

Leg het vast!

Het is belangrijk om voor bovengenoemde en nog vele andere situaties contractueel vast te leggen aan wie het recht op bepaalde gerechten en receptuur toekomt en wie het mag gebruiken. Zo kunnen er afspraken worden gemaakt over de publicatie van recepten in kookboeken en het al dan niet gebruiken van receptuur bij andere restaurants na afloop van het dienstverband. Duidelijkheid vooraf kan veel gedoe achteraf voorkomen.

Meer informatie

Mocht u vragen hebben, dan kunt u contact met ons opnemen. Wij helpen u graag met het opstellen van contracten en arbeidsovereenkomsten waarmee uw bedrijfsgeheimen kunnen worden beschermd.

    Bovenstaande gegevens verwerken wij met uw toestemming, u kunt uw toestemming altijd weer intrekken. Lees ook onze privacyverklaring.

    Gerelateerde publicaties

    Discriminatie tijdens het sollicitatieproces

    Discriminatie bij het werven en aannemen van nieuw personeel is niet toegestaan. Wanneer discrimineert u als werkgever tijdens het sollicitatieproces, zelfs onbedoeld? En hoe kunt u dit voorkomen, ook als u gebruik maakt van AI?

    Lees meer

    Huur bedrijfsruimte: aanpassing huurprijs

    Waar moet u op letten als u de huurprijs van uw bedrijfsruimte wilt wijzigen? Wanneer mag u zelf de prijs aanpassen? En in welke gevallen moet u naar de rechter stappen?

    Lees meer

    Hoe zegt u een duurovereenkomst op?

    Een duurovereenkomst kan in principe altijd worden opgezegd, ook als daarover geen afspraken zijn gemaakt. Maar dat kan niet zomaar. Waar moet u rekening mee houden bij de opzegging? En hoe zit het als u af wilt wijken van de gemaakte afspraken over opzegging van de overeenkomst?

    Lees meer

    Wetsvoorstel Meer zekerheid flexwerkers

    Met een nieuwe wet wil de regering de rechtspositie van flexwerkers verbeteren. Wat betekent het voor werkgevers en flexwerkers wanneer het wetsvoorstel wordt aangenomen? Met welke nieuwe regels moet u rekening houden?

    Lees meer

    Wettelijk minimumuurloon

    De hoogte van het wettelijk minimumuurloon verandert ieder half jaar. Wat zijn de nieuwe bedragen per 1 juli 2025?

    Lees meer

    28 juni 2025 European Accessibility Act: digitale producten en diensten moeten voor iedereen toegankelijk zijn

    Op 28 juni 2025 treedt de European Accessibility Act in werking. Dan moeten digitale producten en diensten ook voor personen met een beperking toegankelijk zijn. Voor welke bedrijven, producten en diensten geldt de wet? Met welke beperkingen moet u rekening houden? Wat zijn de gevolgen als u niet aan de wet voldoet?

    Lees meer