Reinier adviseert nationale en internationale bedrijven
reinier.russell@russell.nl +31 20 301 55 55Bestuurders kunnen aansprakelijk zijn als zij voorafgaand aan de overname van een bedrijf geen due diligence-onderzoek of een ondeugdelijk onderzoek laten uitvoeren. Hoe kunt u dit voorkomen?
Voor de overname van een vennootschap laat het bestuur van de koper doorgaans een due diligence-onderzoek (ook wel: boekenonderzoek) uitvoeren bij de vennootschap die ze willen overnemen. Is het bestuur daartoe verplicht of niet? En als er een onderzoek komt, hoe moet het bestuur het onderzoek dan doen?
Het is aan het bestuur van de koper om ervoor te kiezen om een due diligence-onderzoek uit te voeren en te zorgen dat het onderzoek deugdelijk wordt gedaan. Hierdoor kunnen risico’s in kaart worden gebracht welke kunnen leiden tot een verlaging van de koopprijs of het opnemen van garanties in de koopovereenkomst. Om als bestuur van de koper een verantwoord overnamebesluit te nemen, is het namelijk van belang dat zij op de hoogte is van de risico’s van de doelvennootschap en de transactie.
Het in kaart brengen van risico’s kan uiteraard ook op een andere manier dan het due diligence-onderzoek. Bestuurders bevinden zich dan wel op glad ijs. Het besluit om niet een dergelijk onderzoek uit te voeren kan leiden tot persoonlijke aansprakelijkheid. Dat is echter niet altijd het geval.
De Ondernemingskamer heeft een aantal omstandigheden opgesomd die samen ertoe kunnen leiden dat het besluit van het bestuur om geen due diligence-onderzoek uit te voeren, niet tot aansprakelijkheid leidt. Dit is het geval wanneer het bestuur van de koper:
Feitelijk komt dit erop neer dat een bestuur geen due diligence-onderzoek hoeft te doen, wanneer het reeds beschikt over de informatie die een dergelijk onderzoek aan het licht zou brengen. Heeft het deze informatie niet? Dan kan de keuze geen due diligence-onderzoek uit te laten voeren leiden tot de aansprakelijkheid van het bestuur.
Bestuurdersaansprakelijkheid kan ook ontstaan indien het onderzoek niet-deugdelijk wordt uitgevoerd. Met welke normen dient het bestuur rekening te houden?
De Ondernemingskamer heeft aangegeven dat een due diligence-onderzoek onder meer betrekking moet hebben op de financiële toestand, de betrouwbaarheid van de administratie en de interne informatieverstrekking op financieel gebied van de over te nemen vennootschap.
De volgende omstandigheden kunnen tot het oordeel leiden dat een due diligence-onderzoek niet deugdelijk is uitgevoerd:
Als bestuur doet u er goed aan om voor bijvoorbeeld een aandelentransactie of andere overname onderzoek te doen naar de doelvennootschap. Het uitvoeren van een deugdelijk due diligence-onderzoek is niet altijd vereist is om een transactie te verantwoorden. Maar het vermindert de kans dat u als bestuurder aansprakelijk wordt gehouden aanzienlijk.
Let bij het uitvoeren van het due diligence-onderzoek niet alleen op de huidige stand van zaken van de onderneming. Ook op de verplichtingen die u voor de toekomst overneemt zijn van belang. Neem belangrijke contracten door en onderzoek de financiële toestand van de vennootschap, de betrouwbaarheid van de administratie en de interne informatieverstrekking op financieel gebied.
Wilt u meer weten over het due diligence-onderzoek? Of wilt u graag een due diligence-onderzoek laten uitvoeren? Neem dan contact op met Russell Advocaten:
Voorafgaand aan de overname van een onderneming voert de koper vaak een due diligence-onderzoek uit. Op grond van dit onderzoek zal de koper doorgaans de verkoper verzoeken om garanties en vrijwaringen vast te leggen in het overnamecontract. Wat zijn garanties en vrijwaringen? En wat gebeurt er indien een van deze wordt geschonden?
Voor de uitleg van statuten gebruikt de rechter andere regels dan bij een aandeelhoudersovereenkomst. Wat zijn deze regels? Welke gevolgen heeft dit verschil voor wat u in de statuten en wat u in de aandeelhoudersovereenkomst moet zetten?
Aandeelhouders kunnen in geval van een conflict vorderen dat een medeaandeelhouder zijn aandelen gedwongen over moet dragen, ook wel genoemd het uitkopen van een medeaandeelhouder. Wanneer mag dit en hoe moet dit worden geregeld?
Als een contract is beëindigd, kunnen er nog steeds verplichtingen zijn die u wilt dat je contractpartner nakomt, zoals garanties of vertrouwelijkheid. U kunt dit regelen door middel van “survival clauses”, bepalingen die het einde van het contract overleven. Waar moet u op letten bij het opnemen van dergelijke clausules?
Een statutair bestuurder wordt benoemd door middel van een benoemingsbesluit van het bevoegd orgaan. Wat zijn de gevolgen wanneer dit besluit niet is vastgelegd?
De franchiseovereenkomst en de distributieovereenkomst lijken veel op elkaar, maar er zijn ook belangrijke verschillen. Welke gevolgen heeft het als u een franchiseovereenkomst sluit, terwijl dit eigenlijk een distributieovereenkomst is of omgekeerd? Hoe kunt u dit misverstand voorkomen?